Свежа, лека и елегантна - така бих описала тази шарлота с кайсии и мус от кисело мляко. Това е от онези десерти, които впечатляват с външния си вид, а всъщност се приготвят изненадващо лесно. Нежният млечен мус, сочните кайсии и леките савоярди създават перфектен баланс между сладост, свежест и ефирна текстура.
Шарлотата е един от най-универсалните летни десерти. Може да се приготви предварително, не изисква сложни техники, а ако използвате готови савоярди, дори няма да се налага да включвате фурната. Не се притеснявайте от по-дългото описание на рецептата - просто съм се постарала да бъда максимално подробна, за да се получи всичко безпроблемно още от първия опит. 😀

Кайсиите са сред любимите ми летни плодове. Харесвам ги както пресни, така и в сладкиши, кремове, конфитюри и плодови десерти. Те носят онази характерна слънчева сладост и лека киселинност, която прави летните десерти толкова освежаващи и балансирани.
Всъщност идеята за тази шарлота се появи съвсем спонтанно. Онзи ден попаднах на снимка в Instagram на младия сладкар Евгений Иванец, когото следя от известно време. Буквално се влюбих в нея още от пръв поглед. Снимката излъчваше невероятна свежест, а кайсиите я правеха още по-слънчева и привлекателна.

Разгледах я внимателно, макар че към публикацията нямаше рецепта, и почти веднага реших да създам своя версия на подобен десерт. Разбира се, моята шарлота не изглежда толкова съвършено, колкото тази на професионален сладкар, но пък вкусът напълно компенсира това. Получи се точно така, както си я представях – лека, плодова и много приятна за летните дни.
За бишкотите савоярди се доверих на рецепта на шеф Леонардо Ди Карло. Лекият мус с кисело мляко и плодове също е вдъхновен от негова рецепта, публикувана в една от книгите му, но с малка промяна от моя страна – замених разбитите белтъци с кисело мляко. Добавих и съвсем малко количество желатин, колкото да придаде стабилност на крема, без да отнема неговата ефирност и кадифена текстура.
Ако решите да приготвите савоярдите сами, ще се уверите, че това съвсем не е трудна задача. Напротив - стават бързо и са много по-вкусни от купешките. Само ще ви дам един приятелски съвет - използвайте голям пош, за да не повторите моята грешка и да се омажете до ушите с тесто. 😁

А най-хубавото е, че тази шарлота може да се приготви с почти всякакви сезонни плодове. Праскови, ягоди, малини, череши или боровинки биха се вписали чудесно. Ако използвате плодово кисело мляко със същия вкус като избрания плод, ще получите още по-изразен аромат и по-богат вкус. Аз използвах кайсиев йогурт, който допълни прекрасно плодовите нотки в десерта.
А сега ви оставям рецептата, за да се убедите сами колко лесно се приготвя тази лятна шарлота с кайсии и мус от кисело мляко.

Продукти:
(за шарлота с Ჶ16-18см)
За бишкоти савоярди:
(ако си ги приготвите сами)
3 белтъка (100-110г)
70г кристална захар
3 жълтъка (55-60г)
40г нишесте (картофено, царевично)
50г брашно тип 500
1 ч.л. ванилова есенция
пудра захар
За млечния мус с кайсии:
3 кайсии
250г кисело мляко (нтурално или плодово)
400г сметана за разбиване 30-36% (предварително престояла поне няколко часа в хладилник)
30г пудра захар
1/2 ч.л. бадемова есенция (ликьор амарето или ванилия)
5г желатин на прах (или 3 листа желатин)
За кайсиевото желе:
100г кайсии (без костилки, 3-4 броя)
30г кристална захар
3 г желатин (или 2 листа желатин)
Освен това:
250-300г савоярди (само, ако приготвите шарлотата с готови)
1 кайсия за украса
няколко листа мента
Начин на приготвяне:
За бишкотите, извадете яйцата 1 часа преди да започнете обработката им.
Загрейте фурната на 180С, с вентилатор. Покрийте голяма и плитка тава, покрийте я със силиконова постелка за печене или с хартия за печене.
Подгответе си еднократен или многократен пош, по-голям размер, по възможност, за да ви се събере цялата смес. Сложете кръгъл накрайник с диаметър 8мм или близък размер.
В купа сипете брашното и нишестето и ги разбъркайте добре с бъркалка, за да вкарате въздух в тях.
В купата на миксера изсипете трите белтъка.
Започнете да разбивате на средна скорост. Като побелее сместа добавете захарта и продължете да разбивате, докато се получи добре оформена и устойчива белтъчна смес. В зависимост от миксера, може да ви отнеме 10-12 минути.
Ако имате гумена бъркалка за смесване към миксера, сложете нея, ако не, извадете купата от гнездото и продължете да бъркате на ръка със силиконова бъркалка.
Първо добавете жълтъците, един по един, като след всеки разбъркавате внимателно, докато се смеси с белтъчната част.
След това добавете ванилията, разбъркайте.
Накрая прибавете брашното, на 2-3 приема и разбъркайте винаги отдолу, нагоре.
Изсипете сместа в сладкарски пош и шприцовайте бишкотите на дълги ленти, върху тавата, една до друга с дължина около 15см.
Не се притеснявайте, че не стават равни бишкотите, в това е чарът на домашно приготвените десерти.
Поръсете отгоре савоярдите обилно с пудра захар.
Изпечете за 9-10 минути, до златисто.
Извадете от фурната и охладете заедно с хартията или силиконовата подложка.
През това време пригответе млечния мус.
Измийте и подсушете плодовете. Нарежете ги на малки кубчета.
Сложете желатина в 25мл вода, да набъбне за 10-тина минути. Ако ползвате листи желатин, ги накиснете в чиния с вода, след което ги отцедете.
Отделете 50г от сметаната и добавете желатина към нея. Разбъркайте и сложете в МВ фурна за 10 секунди на максимална мощност. Ако не ползвате МВ, може да загреете сметаната на котлона, без да я кипвате. Добавете към нея желатина и разбъркайте, за да се разтопи.
Разбийте сметаната и постепенно добавете пудрата захар. Отделете 3-4 с.л. от сметаната за украса на шарлотата. Може да я сложите в един еднократен пош и да я приберете в хладилника, до момента на украсяване.
📌За муса използвах това мляко, което добави малко повече аромат. Но може да ползвате и обикновено кисело мляко.
Останалата сметана я смесете с киселото мляко, разтворения и охладен желатин и нарязаните кайсии. Разбъркайте, за да се смесят добре съставките.
За кайсиевото желе, сложете почистените и нарязани кайсии със захарта на котлона.
Варете на средно силен огън за 10-тина минути, докато кайсиите омекнат и захарта се разтопи добре. Свалете от котлона.
През това време разтворете желатина в 15г вода, да набъбне за 10-тина минути.
Пасирайте кайсиите. Добавете желатина към пюрето и разбъркайте. Оставете настрани, да се охлади.
Може да сглобите шарлотата. Вземете ринг за торта с диаметър 16-18см. Покрийте дъното му с алуминиево или стреч фолио.
Сложете я в плоска чиния, защото преди да е стегнал крема, ще натежи дъното и може да се огъне или да развалите формата.
Срежете около 1см, от единия край на бишкотите. Наредете савоярдите изправени, с отрязаната страна отдолу, плътно една до друга.
Наредете един ред савоярди на дъното на формата.
📌Ако сте си направили домашни бишкоти, след изпичане са слепени като дълга ограда. Изрежете с остър нож от единия край, така, че да се изравни там, където ще се падне към дъното. Наредете ги от вътрешната страна на ринга, като внимателно придържате с ръка.
От останалите бишкоти изрежете два кръга с диаметъра на формата и сложете едната на дъното, така, че да стигне плътно до борда.
Изсипете половината крем и леко изравнете. Покрийте с другия блат, който изрязахте.
Довърпете с останалия крем и изравнете.
📌Ако правите шарлотата с готови савоярди, няма нужда да слагате по-средата блат от тях, защото са по-дебелите и крема ще е по-малко. Така, че изсипете целия крем и изравнете.
Приберете шарлотата в хладилника, да стегне за 30-60 минути. Проверете дали е стегнал крема, като пипнете леко с пръст, ако е желирал, изсипете кайсиевото желе и изравнете.
Върнете обратно в хладилника за още час-два, да стегне добре.
Извадете от хладилника. С помощта на широка лопатка, повдигнете шарлотата, махнете фолиото и прехвърлете в чиния за сервиране. Внимателно махнете ринга, като го издърпате нагоре.
Украсете с отделената сметана и с парчета кайсии.
Сервирайте.
0 Коментари