Лазаня болонезе с прясна домашна паста * Lasagne alla bolognese
Лазаня болонезе е традиционно основно ястие от района на Емилия Романя. Вкусна и питателна класика позната в цял свят. Лазаня болонезе е чудесна за голяма вечеря със семейство или приятели.
Има три основни стъпки за да приготвите добра лазаня болонезе: паста с пресни яйца, сос Болонезе и бешамел. Следвайте стъпките на тази рецепта и резултатът ще бъде гарантиран!
Приготвянето на добра домашна
паста има няколко основни стъпки, които ще споделя с вас:
- За добра паста се избира между два типа брашна - тип 00 и двойно смляна семола (брашно от твърда пшеница за паста). С тип 00 пастата става по-кадифена и сочна. Със семола пастата става по-твърда и груба. За кори лазаня, равиоли или канелони най-добре е смес от двете.
- Основното правило в правенето на паста е 1 яйце на 100г брашно и малко сол.
- Ако мислите да замразявате пастата не слагайте сол в тестото!
- Разбийте яйцата в купичка. На плота или в голяма тава направете кладенче от брашното и сипете в средата разбитите яйца. С помощта на шпатула започнете да смесвате яйцата и брашното, докато се получи хомогенна смес. Доомесете на ръка за 5-6 минути. Увийте тестото във фолио и сложете в хладилник за час. Това се прави за да се отпусне глутена и да стане по-еластично тестото. След час тестото трябва да ви е леко омекнало, гладко и лесно за разточване.
- Колкото по-дълго месите тестото за паста, толкова по-добра като качество ще стане пастата и по-стегната при готвене.
- Ако искате да придаде по-жълт цвят на пастата прибавете малко шафран или куркума.
За прясната паста:
150 г брашно тип 00
150 г семола
3 големи яйца (170-180г)
2 с.л. зехтин
щипка сол
40г краве масло(или зехтин)
40г брашно
400мл прясно мляко
настъргано индийско орехче
сол, пипер
Начин на приготвяне:
За пастата, сипете брашната в дълбока купа, прибавете солта и разбъркайте. Направете кладенче и сипете в него яйцата и зехтина.
С помощта на вилица разбъркайте сместа и с ръце омесете хомогенно тесто. Месете 5-6 минути. Оформете на топка, завийте в стреч фолио и приберете в хладилника за час.
Докато се охлажда тесто пригответе сосовете.
За бешамела, в дълбока казерола сложете маслото, разтопете го на слаб огън. Добавете
брашното и разбъркайте енергично. Започнете да прибавяте млякото като
разбърквате енергично за да не стане на бучки. Накрая прибавете мъничко
настъргано индийско орехче, сол и черен пипер. Покрийте и оставете
настрана да се охлади.
За рагуто, нарежете лука, моркова и целината на ситно. Сложете го в тенждера с
малко зехтин и задушете добре на бавен огън с капак. След това прибавете
каймата и я запържете добре, като бъркате постоянно.
Прибавете виното и оставете да се поизпари, след което добавете доматената пасата. Разбъркайте.
Като заври сложете капака, намалете огъня на съвсем слабо и оставете да къкри за около час, час и половина.
За това време сосът трябва да се е редуцирал. Накрая сипете млякото(сметаната), разбъркайте. Овкусете на сол и пипер.
По желание може да ги потопите ги във вряща вода за 1 минута, след което ги охладете в купа с вода и лед за да се прекъсне варенето на пастата. Отцедете на памучна кърпа.
На дъното на тавата сложете обилно бешамел, после кора, пак бешамел и отгоре част от плънката. Върху нея сложете малко пармиджано, кора, бешамел, плънка, пармиджано. Най-отгоре завършвате с бешамел и пармиджано.
Обикновено се слагат 4 кори. За да не се надува много лазанята я
надупчете с нож на няколко места преди да я сложите във фурната.
Изпечете в предварително загрята фурна на 180С за 40-50 минути, до златисто и готовност.
Охладете за 15-30 минути, разрежете я на порции и сервирайте.
20 Comments
Идеята е страхотна и ще опитам, а и гъбки и всички останали вкуснотии: вкусно...
Поздрави!
Поздрави!
Ще се възползвам от рецептата - много обичаме лазня!
Целувки :-)
Te pup si iti doresc o saptamina reusita!
това е прекрасна рецепта,
а сигурно е и много хубава домашно приготвена - ще се опита ...
Поздрав и усмихната седмица, Диана
У нас не искат да ядат лазаня, но талятеле - да.
Много апетитно изглежда лазанята!
И друго да споделя, пробвах да изпека любимия селски неаполитански хляб в предварително загрят чугунен съд и се получи още по-прекрасен❤️❤️❤️
Неаполитанския хляб всякак е вкусен. Аз два пъти експериментирам с един хляб, с 300г семола, 250г манитоба и 50г пълнозърнесто. Става уникален. Мисля си обаче, че е заради семолата на молино Капуто, страхотна е. Хлябът става много лек и въздушен вътре, много порест и с дебела коричка, като на неаполитанския. А се запазва седмица мек вътре, само в хатриен плик. Много съм доволна, ще го направя още веднъж и ще пусна рецептата, може би.
Щом ти е харесал в чугун, може да видиш, ако са останали някъде плочи за пица в Лидл, да си вземеш една, за истински селски вкус.❤️
До скоро!❤️❤️❤️
За камъните за пица...има специални дървени и метални лопати, с които се слагат. Аз имам дървена, беше в комплект с плочата ми. Наистина изисква време и тренировки, докато и свикнеш, но след това е лесно. Ето как се процедира. Наръсваш добре лопатката със семола. Разточваш си тестото и го слагаш върху лопатката. Проверяваш дали се движи тестото, като я поразклатиш хоризонтално. След това си слагаш плънката и с приплъзване, малко по-рязко я мяташ върху камъка. Не е проблем и да я дръпнеш леко тестото и да го дооформиш върху камъка, само внимаваш да не го пипаш директно. Самата плоча е хубаво да се нагрее поне 25-30 минути, от началото на включване на фурната, на температура 250-300С. Скоро си играх да меря Т. на плочата след 30 минути на 280-290С (на фурната) и беше достигнала същите градуси като на фурната. Иначе като я измерих когато загря фурната, т.е след 10-тина минути Т. на плочата беше 240-250С някъде. Просто и трябва малко повече време. Скоро видях един трик и мисля скоро да го пробвам. За да се получи максимално ефекта на пещ, слагаш решетката на средата на фурната или на едно ниво над средното. Постилаш я с алуминиево фолио и тогава слагаш плочата. Така площта за печене става по-малък, т.е като на проф. пещи, а благодарение на фолиото, загрява повече плочата и съответно се изпича по-бързо и качествено пицата.
За печенето в чугунена тенждера, не ползвай това фолио при толкова висока Т., въпреки написаното...тя и хартията за печене изгаря при Т. над 220С. Ако имате наблизо Момакс, там продават от тия дървените панери за втасване на хляб, даже бяха евтини. От този тип: https://moemax.bg/product-84312010030 Има няколко размера. Може и на друго място да има, не съм търсила. Та, вземаш памучна или ленена кърпа, наръсваш я обилно с оризово брашно (защото е безглутеното и няма да залепне и попие в тестото), слагаш там да втаса хляба, а после само внимателно го изсипваш в загрятата чугунена тенджера. И печеш. Или пък върху каменната плоча. Не е проблем за тестото, ако го изсипеш, завъртиш или изтръскаш върху съда/формата за печене.
Ау, какъв роман стана. Хубава събота Гале и до скоро!❤️
За чугунената плоча аз те обърках,всъщност бяха камъни за пица,но не успях да си купя.
Още веднъж благодаря и прекрасна седмица ти пожелавам❤️❤️❤️