Домашна пилешка супа, както я правя у дома и всички много я обичат. Зимата вкъщи я наричат 'лечебната супа на Мимето', защото, като се приберем, намръзнали или сополиви, хапваме по една пилешка супа и се чувстваме по-добре. 😁
 
Често казано не съм си мислела, че ще пускам рецепта за една толкова проста и любима супа на повечето хора, докато една приятелка наскоро не ме скастри, че се е уморила всеки път, като реши да я готви у тях, да си рови в телефона и да търси, когато съм ѝ писала как се приготвя. 😄
 
Вземам си бележка и пиша рецептата за тази вкусна пилешка супа от момента с приготвяне на бульона, до сипването на супата в чинията. Така, че да е полезна на всички млади домакини и любители кулинари. 😍 

 
Преди да започна ще вметна няколко бележки. Някои от тях ги знаете, но да си кажа. 😀
За да се получи много вкусна пилешка супа, най-важно е да купите качествено пилешко месо. За себе си съм намерила няколко такива варианта, по долу съм ги написала. 
Хубаво пилето да е мазничко, защото това прави бульонът много вкусен и не е нужно да добавяте после друга мазнина. 
Другия важен фактор са зеленчуците. Колкото повече сложите, толкова по-вкусен, наситен и концентриран става бульона. 
 

Продукти: 
(за 4-6 порции)
 
За бульона:
1кг пилешко месо с кокал (може да е цяло пиле, бутчета, пилешки фенери, по избор) 
3-4 моркова 
3-4 стръка селъри или листна целина
2-3 средно големи глави лук (или 1-2 стръка праз лук, според сезона)
1 връзка магданоз
2-3 дафинови листа
1 с.л. зърна черен пипер 
1-2 домата (сорт Рома или друг, по избор) 
1 с.л. сол 
4 -5 литра вода
 
За супата:
около 300-400г обезкостено и накъсано/нарязано пилешко месо
част от сварените зеленчуци (виж по-долу в рецептата)
1 литър от пилешкия бульон
1 домат (или 2-3 с.л. сгъстени домати) 
1 ч.л. куркума (по желание)
2 литра вода
50-60г фиде (аз натрошавам спагети) *
1-2 стръка зелен лук (опция)
1 морков и 1 глава лук (опция)**
няколко стръка магданоз
сол
черен пипер
зехтин ЕВ
 
За застройката:
1 яйце или 2 жълтъка
200г кисело мляко 
1/2 ч.л. царевично нишесте (опция) 
 
* може и малко повече, ако обичате по-гъста и хранителна да е супата.  
** добавяте ги само, ако правите супа от готов пилешки бульон и предварително сварено месо.
 

 
Начин на приготвяне: 
 
За да направя вкусен и концентриран пилешки бульон най-голямо значение има самото пиле. Най-често купувам пилешки фенери на Коко Рико, но в последно време вземам 2 пилета Амадори. 
Разрязвам ги на порции, отделям филето, бутчетата и крилата (евентуално) за друго готвене, а от мазнината и фенерите правя разкошен бульон, част от който затварям в малки бурканчета х около 200мл. Тях ползвам за овкусяване на различни ястия. 
 
От концентрирания бульон оставям около 1 литър, като към него добавям още 2-3 литра вода, в зависимост, колко супа съм решила да правя. 
 
Измийте и подсушете зеленчуците. Стеблата целина срежете на две. Обелете лука. 
 
В голяма и дълбока тенджера (поне 4 литра), сложете парчетата месо, всичката мазнина и кожа от пилето или фенерите. Не изхвърляйте нищо от пилето, само го почистете добре от останали пера по кожата. Добрият и богат бульон се получава от мазнината на пилето и аромата на месото.
Добавете целите зеленчуци - морковите, срязаните на две стебла целина, главите лук, доматите (ако са много големи, може да ги срежете на две), подправките, солта и черния пипер на зърна.
Залейте с вода, така, че да се покрие месото и малко отгоре. Обикновено гледам да останат около 3-4 пръста до ръба на тенджерата. 
Като заври водата, махнете пяната с решетъчна лъжица, намалете до бавен огън, покрийте с капак и гответе за около час и половина, за да може месото да се свари добре, а зеленчуците да пуснат достатъчно аромат и вкус. 
Махнете тенджерата от котлона, извадете месото и зеленчуците в две купи или чинии. 
Прецедете бульона от останала перушина, зърната черен пипер и останали костици. 

📌Част от горещия бульон сипете в чисти буркани с обем между 200-400мл. Затворете ги и ги оставете да изстинат. Като се охладят, капачките ще дръпнат и бурканите ще се запечатат. Съхранявайте ги в хладилник, в рамките на 2 месеца. Така ще имате домашен пилешки бульон под ръка винаги, когато ви потрябва. 

Месото обезкостете и накъсайте на малки парчета или го нарежете на кубчета. 

От зеленчуците, отделете морковите и ги нарежете на кубчета. Главите лук и доматите също може да нарежете. Магданозът, дафиновите листа и целината изхвърлете. 

Към останалия бульон в тенджерата добавете около 2-3 литра вода. Върнете месото, нарязаните зеленчуци, домата (или доматеното пюре) и евентуално 1-2 стръка зелен лук в тенджерата. 
Изчакайте да заври и добавете фидето или натрошените на ситно спагети. 

Покрийте, намалето леко огъня и оставете супата да къкри за около 15-20 минути. 
Опитайте на вкус и добавете сол и черен пипер. 

Пригответе застройката, като в купа сипете яйцето, нишестето(ако слагате) и киселото мляко. Разбъркайте добре. 
Нишестето се слага за да не се пресича яйцето в супата, така, че не е задължително, особено, ако сложите 2 жълтъка, вместо цяло яйце. Тогава няма да се пресече. 

Сипете 1-2 черпака от супата при застройката, разбъркайте и изсипете цялата застройка в тенджерата. Изчакайте да заври, на средно силен огън. Оставете да къкри 2-3 минути след това и свалете от огъня. 
Добавете ситно нарязания пресен магданоз и разбъркайте. 

Сервирайте.
 
 
 
 

0 Коментари