Пролетта е времето на агнешкото месо. Значи е време за вкусна агнешка дроб чорба. Днес ще ви покажа как я приготвяме у дома, така, както я знам от татко и дядо, защото те бяха майсторите на най-вкусната агнешка дроб чорба. 😍

Разбира се, какъв готвач съм, ако не добавя нещо от себе си. Всъщност единственото, което съм променила не влияе на вкуса на супата, даже по мое мнение я подобрява. Обичам агнешки дреболии, като белия дроб ми е най-любим, защото остава мек и сочен, независимо дали е в супа или дроб сарма. Обаче не обичам, когато черния дроб стане сух, като подметка. 

Така съм за всички видове дроб, харесвам телешкия, пилешките, защото ги приготвям за кратко и остават сочни. 

За да запазя и агнешкия сочен и мек, го нарязвам суров на кубчета и го прибирам в купа, в хладилника, на студено. Винаги ги слагам към края на готвенето на супата, а не заедно с останалите дреболии. Така му оставям минимално време за готвене и се получава много вкусен. 


Продукти: 
(за 4-6 порции)
 
~300-400г агнешки дреболии (бял дроб, черен дроб, сърце, бъбрек)
4 литра вода 
1 голяма глава лук (или 4-5 стръка зелен лук)
1 голям морков
100-120г ориз 
2 с.л. сушен джоджен
няколко стръка магданоз 
200г цедено кисело мляко (или заквасена сметана 12%)
олио или зехтин
сол
черен пипер
люспи лют пипер (по желание)
 

 
Начин на приготвяне: 
 
Започнете приготвянето на дреболиите. Измийте ги добре под течаща вода, белия дроб го срежете на няколко големи парчета, а черния дроб нарежете на малки кубчета и го отделете в чиния. 
Него няма да го варите с останалите дреболии, ако искате да остане мекичък и да не е сух в супата. Ако го обичате по-сух, го сварете заедно с другите дреболии. 
Червата обърнете с помощта на дълъг шиш и внимателно измийте със сол, след което изплакнете добре. 
 
💡Лично аз предпочитам комплект дреболии без черва и не ги ползвам за агнешка супа, но виждам, че масово ги слагат в комплектите напоследък, затова пиша и за тях.

Сложете ги в дълбока тенджера, сложете лъжица сол и ги покрийте с вода, но така, че да останат поне 15см до ръба на тенджерата, защото белия дроб се раздува много и изскача нагоре по време на варене. Като заври водата, махнете пяната, намалете огъня, покрийте с капак и гответе за около час или докато дреболиите се сварят добре.
Извадете ги от тенджерата, охладете ги и ги нарежете на малки кубчета. 
 
💡Ако имате тенджера под налягане, може да ги сварите там за по-кратко време. 

Прецедете бульона от дреболиите.
 
Сипете в купа млякото(сметаната) за застройката и го оставете на стайна температура 30-40 минути, докато приготвите супата. 
 
В друга тендежра или в тази, в която сварихте дреболиите, сипете олио или зехтин, добавете ситно нарязания лук и морков. Задушете ги на бавен огън за 3-5 минути. Добавете джоджена, за да си пусне аромата в мазнината, прибавете дреболиите + отделения суров и нарязан на дребно черен дроб, залейте с бульона от дреболиите и покрийте да заври. 
 
💡Ако настържете моркова на едро ренде, вместо да го нарежете на дребно, ще се получи по-жълта на цвят супа. 

Добавете ориза и продължете да готвите за около 20-30 минути, на слаб огън. Овкусете на сол, черен пипер. 

Сипете няколко черпака течност от супата при киселото мляко, разбъркайте добре, да се смесят, след което върнете всичко в тенджерата. 
 
💡По желание, може да добавите един жълтък към застройката, ако така повече ви харесва, но на мен ми харесва само с по-млечен вкус. 

Довършете супата с малко лют пипер (може да сложите малко червен пипер или пушен червен пипер, вместо лютия) и ситно нарязан магданоз. 

Сервирайте гореща. 
 
 
 

0 Коментари