Тиела ди Гаета е традиционен пай, типичен за едноименния град в Лацио, състоящ се от смес на морски и крайбрежни продукти за района, обвити между два листа тесто, подобно на това за пица.
Тиела има две значения в италианския език, едното е тава за печене с капак, а второто, пълнена пица с морски дарове и зеленчуци, характерна за централна и южна Италия.
Тиела е много вкусен и сочен пай, в който съставките са добре балансирани и си хармонизират чудесно, като вкус. Истинска средиземноморска класика - морски дарове, маслини и домати. Няма начин да сгрешите с тези продукти.
Тиела ди Гаета е регионално ястие, типично за едноименния град на брега на Лацио. Това е пикантен пай, роден като бедно рибарско ястие, в което събирали остатъците от морето и сушата между два слоя тесто за хляб.
Едно ястие, вкусно и пълноценно от хранителна гледна точка, а днес представително за района и много търсено от туристите.

В тази рецепта ще откриете най-автентичната и характерна плънка на базата на октопод, чери домати и маслини, с всички полезни съвети за перфектно приготвяне на октопода и самия пай.
За да го оцените във всичките му нюанси, пригответе Тиела ди Гаета предния ден и ѝ оставете време да си почине, за да се смесят добре вкусовете на пълнежа. Чакането ще бъде щедро възнаградено от прекрасен вкус.
Продукти:
(за форма 26-28см, 4 порции)
За тестото:
400г бяло брашно (или 300г бяло + 100г пълнозърнесто)
250г вода
30г зехтин
2г суха мая
8г сол
За плънката:
300г сварен октопод (около 800г суров)
200г чери домати
150г черни маслини, без костилки (или микс зелени и черни)
1/2 ч.л. лют пипер на люспи
1/2 връзка магданоз
2-3 с.л. зехтин
1 скилидка чесън
сол
Начин на приготвяне:
От предния ден пригответе тестото. Ако нямате възможност, може и в последния момент да го направите, без дълго втасване.
В купата на миксера сипете брашното, маята, зехтина и водата. Започнете да месите, докато се получи гладко тесто, добавете солта и доизмесете тестото.
Сложете го с леко намаслена кутия или купа и го покрийте. Оставете го да втаса за час на стайна температура, след това го приберете в хладилник, да пренощува.
Около час и половина преди да печете пая, извадете тестото от хладилника. Разделете го на две части, като едната е по-голяма от другата, оформете ги на топка и ги покрийте с кърпа да се отпусне и стопли тестото, за около час.
📌Ако правите тестото в деня на изпичане на пая, го омесете сутринта, оставете го на стайна температура да удвои обема си и го разделете на две части, като едната е по-малка от другата. Оформете ги на топки и ги покрийте да втасат леко за около 30 минути.
Започнете с приготвянето на октопода. Има различни техники за почистване и варене на октопод, сега ще ви споделя моята, която съм взаимствала от италианските майстори.
Измийте октопода, почистете го с четка, ако има останал пясък по него и го срежете го на две, като оставите пипалата настрана. Избутайте клюна, който е в средата на главата, едно твърдо топче и го изрежете. Ако сте чистили калмари и те имат такова нещо, за чистене. 😁 Изрежете очите от главата. Изплакнете го добре.
Загрейте тенджера с вряла вода на котлона. След като заври сипете 1 с.л. сол.
Хванете октопода с ръка и го потопете във врящата вода три пъти. Потапяте, задържате 4-5 секунди и вадите, пак потапяте, задържате и вадите. Така три пъти, ще видите как със всеки следващ път краищата на пипалата се навиват все повече навътре.
Пуснете октопода във водата, изчакайте да заври и намалете котлона на среден огън, не трябва да ври силно, а едва, едва да къкри. Варете около 15 минути, след което изключете котлона и оставете октоподът да изстине във водата, за около час.
Времето за варене е ориентировъчно, за около 1кг октопод, времето е 20 минути. Така, пропорционално намалявам времето, според теглото, което имам.
След, като мине час, набучете месото с вилица и вижте дали е меко. Извадете от водата и го нарежете на парчета.
📌По същия начин, може да приготвите и гигански пипала от калмар, само, че след като се охлади месото, му обелете кожата.
📌Ако няма да ползвате варения октопод веднага, може да го съхраните, като го вакумирате в плик и го приберете в хладилника или фризера.
Сложете нарязаният октопод в купа. Добавете маслините, нарязаните чери домати, ситно нарязания магданоз, зехтина, малко сол, скилидката чесън, нарязана на ситно и лютия пипер.
Объркайте добре, за да се смесят съставките. Покрийте ги със стреч фолио и приберете купата в хладилник за няколко часа или за цяла нощ да се мариноват.
Пригответе си кръгла тава с диаметър 28см. По желание може да я постелите с лист хартия за печене или само да я намажете с малко мазнина.
Разточете по-голямата топка тесто на тънък кръг с дебелина 4-5мм. Внимателно го прехвърлете в тавата, така, че краищата му да се подвият и да стоят нагоре.
Изсипете плънката върху тестото и я заравнете.
Разточете по-малката топка, отново на тънък лист и го сложете върху плънката.
Съединете краищата на двата листа, леко ги прищипете заедно и ги завийте навътре, към средата, за да се образува лек борд.
Намажете пая с малко зехтин отгоре. Оставете пая да втаса на стайна температура за 15-20 минути.
През това време загрейте фурната на 200С.
Изпечете го за около 30 минути, до златисто.
Извадете го от формата, охладете го и го разрежете на порции. Сервирайте.
Източник: Facile con gusto, luglio 2021
0 Коментари