Чевапчици - малките вкусни кебапчета на Западните Балкани * Cevapcici - le polpette di carne dei Balcani
Чевапчици са малки, сочни и много вкусни кебапчета, традиционни за страните от Западните Балкани. Едва ли има човек, който да е ходил в някоя от тези страни и да не е опитал най-разпространената след бюрека, улична храна.
Вкъщи сме фенове на всички видове кебапчета независимо дали са сръбски, босненски, хърватски, турски, румънски или български. Кебапче ли е не му прощаваме. 😁
Произходът на чевапи датира от времето на експанзията на Османската империя на Балканите.
Терминът Чевапи (Cevaci) произлиза от персийската дума кебап. Наричат ги още чевапчици (Cevapcici), което може да се преведе като малки кебапчета.
Смята се, че за първи път са приготвени в град Лесковац, Сърбия, като са използвали смес за плескавица (традиционно голямо плоско кюфте). Средата на 18 век стават популярни в Белград, а оттам и в другите части на Балканите.
В България си имаме кебапчета, румънците имат мичи, турците си имат кебап. Разликата между всички са използваните подправки и техния размер.
Освен месото и солта, содата за хляб е третата по важност съставка в чевапи, защото придава на сместа повече мекота. Много важна стъпка в приготвянето на месото е да се остави да узрее. Може да го оставите само за 12 часа, но ако имате възможност и го оставите 60-72 часа, няма да има нужда от никакви допълнителни подправки.
Толкова вкусни стават чевапчиците. Важно условие е да ползвате хубаво месо, което вие сте смляли или са ви смляли в месарски магазин.
📌В готовите кайми обикновено има консерванти и сол, които могат да променят вкуса на чевапчиците.
Както и у нас, в страните от Западните Балкани, чевапи е улична храна и традиционно се сервира в плоска питка наречена лепиня или сомун. В питката се слага нарязан суров лук и айвар. Вместо айвар може да сложите щедро количество каймак. Уникално вкусно е!
Продукти:
0 Comments