Крем Забайоне (Дзабайоне) - традиционна италианска рецепта * Zabaione con Мarsala
Забайоне, Забальоне, Дзабайоне (Zabaione, Zabaglione), както и да го срещнете, като наименование, става дума за един и същ нежен, кремообразен и обгръщащ крем приготвен от жълтъци, захар и ароматно вино.
Традиционно кремът се приготвя с десертно вино, като Марсала, ароматен Мускат (Мускато Д'Асти), но може да го срещнете в комбинация с ром, Порто и други подобни. Алкохолът в рецептата има две функции, да ароматизира десерта и да вкара въздух. Ако ви е интересно, може да прочетете най-долу в рецептата.
Забайоне е класика в италианското сладкарство. Вкусен крем за хапване с лъжица или за пълнеж на торти, еклери и различни десерти.
Една от най-интересните е на Мастро Мартино от същия период, който казва, че за се получи добро Забайоне се добавя малко канела, сместа не се разбива, а само се разбърква, за да се сгъсти. Сервирал се преди лягане, защото се смятало, че успокоява мозъка.
Какъвто и да е произходът му, този вкусен крем се разпространява в цяла Европа, където се приготвя с различни алкохоли и присъства в големите готварски наръчници.
Вкъщи го харесваме най-много с Марсала или ароматно вино Мускат. Вместо с алкохол, може да го приготвите с кафе. Също е много вкусен.
Контролът на температурата е от решаващо значение за тази рецепта. Ако загреете жълтъците на директен огън, ще го загреете твърде много, жълтъкът бързо ще се сгъсти, като се получи нехомогенен сладък, алкохолен омлет. Затова е важно да загреем жълтъците на водна баня.Добавете захарта в съда при жълтъците и разбийте леко с метална бъркалка или с миксер.
През това време загрейте съда с вода и сложете отгоре купата с жълтъците.
Започнете да разбивате жълтъците с бъркалка или миксер, за да влезе въздух в сместа.
Емулгаторите, които се съдържат в жълтъка (лецитин), ще започнат да образуват пяна, кото е по-стабилна от наличието на захар. Въпреки това, без коагулиращия ефект на топлината, пяната не издържа дълго.Продължете да разбивате и загрявате сместа. При около 50°C някои от жълтъчните протеини започват да денатурират и улавят въздушните мехурчета по-ефективно.
Само жълтъкът коагулира напълно при 70 °C. Добавяне на още съставките променят тази температура. Захарта пречи на протеините да се слеят, като по този начин повишава температурата на коагулация. По същия начин добавянето на вода забавя коагулацията, тъй като е по-малко вероятно протеините да се срещнат. Над 70°C структурата става все по-твърда.Свалете от котлона, когато кремът достигне желаната кремообразна консистенция и приблизителна температура 70-73С.
💡Защо е необходимо да добавим алкохол или малко течност към жълтъците?Жълтъкът се разбива по-трудно от белтъка, въпреки че е богат на емулгатори, които трябва да помогнат. Разбиването отнема много повече време и обемът не се увеличава толкова, колкото с белтъка. Една от причините е, че жълтъкът съдържа мазнини, които пречат на образуването на пяна. Най-ограничаващият фактор обаче е липсата на вода, съдържаща се в жълтъка в сравнение с белтъка. За да можете да включите въздушни мехурчета, вие също се нуждаете от достатъчно вода, за да ги покриете и отделите от другите мехурчета. Водата, която се съдържа в жълтъка, просто не е достатъчна, за да се образува обилна пяна, както се случва с белтъка. Но можем да я добавим. Ще видите, че лесно ще можете да образувате много повече пяна отколкото, ако се опитвате да го разбиете на чисто.
Източник: Dario Bressanini - La scienza della pasticceria. Le basi.
2 Коментари