Мадлени - прекрасните френски мидички по рецепта на Сирил Линяк * Le Madeleine di Cyril Lignac
Мадлените са една от иконите на традиционното френско сладкарство. Затова ще ви пренеса във Франция, за да ви споделя рецептата за тези малки сладки във формата на мидена черупка и с традиционна гърбица, които много обичам. Леко хрупкави краища и мека изпълнена с аромати среда.😍
Откакто си купих форма за мадлени изпробвах повече от 10 рецепти - на известни френски, италиански майстори сладкари, от различни френски списания и блогъри. Така стигнах до най-добрата според мен. Тази, на един от най-известните френски шеф готвачи Сирил Линяк. Въпреки, че като цяло рецептите си приличат много. Разликите са в количеството масло и захар, в ароматите и начина на изпичане. Всъщност и аз леко намалих захарта от оригиналната рецепта, но ако обичате много сладките десерти, може да сложите цялото количество.
Мадлените се приготвят много бързо и лесно, не са нужни никакви усилия и познания, но са толкова елегантни и красиви. Приготвят се от брашно, яйца, масло и аромати. Има само няколко специфични момента в приготвянето им, ако ги спазите ще се насладите на най-вкусните мадлени за закуска.
Перфектната мадлена има голяма, издута гърбица в средата и златисти, препечени крайчета.
За да получите такава гърбица основна роля играе термичния шок. Което ще рече, че тестото за мадлените трябва да е студено, от хладилника, в момента преди да го сложите да се пече. Затова ви препоръчвам ви да си приготвите тестото предната вечер, да престои в хладилника, а на сутринта само да го изпечете.
Бонусът е, че така ще имате бърза и много вкусна закуска само за 20 минути! Докато приготвите кафето или капучиното, ароматът на прясно изпечени мадлени ще се носи из цялата кухня.
Ако бързате, оставете тестото да престои в хладилник за поне 2 часа.
Мадлените се надуват по време на печене, тъй като газовете се разширяват с повишаването на температурата във фурната. Формата на калъпа влияе на традиционния вид и изпичането на мадлените. Тъй като формите са по-дълбоки в средата, краищата на печивото се изпичат по-бързо, а средата се надува повече.
Някой сладкари обичат да ползват разтопено и леко препечено масло, защото дава допълнителен аромат на мадлените.
Най-трудното нещо в приготвянето на мадлени е да си купите форма за печене. Всъщност и това не е толкова трудно, защото като напишете "форма за мадлени" и ще ви излязат доста опции. Скоро видях, че и в Метро продават силиконови и не са скъпи изобщо.
Според някои сладкари металната форма е за предпочитане, но в крайна сметка, едва ли ще отворите сладкарница за мадлени, че да има такова значение. Моите ги правя в силиконова форма и съм много доволна от резултата. Една тава свършва за няколко минути. 😇
Давам ви доза за 9-10 мадлени. Повечето домашни форми за мадлени са с такава бройка. Освен това мадлените са най-вкусни, докато са топли или пресни, въпреки, че някои твърдят обратното. А и толкова лесно се приготвят, че може да си ги приготвите бързо-бързо без много усилия.
И накрая да добавя, че докато си купите форма, може да ползвате метални или силиконови формички за мъфин, като ги напълните до половината, не повече. Така няма да имате извинение, че не може да ги опитате, ще се убедите в прекрасния им вкус и в инвестицията за форма за мадлени. 😍
2 Comments