Пухкави гогоши - традиционни румънски понички * Gogosi
Гогоши е румънското име на известните на всички понички. Пухкави и ароматни понички, с ванилия и лимонова кора, за които не е нужно много умения за приготвяне, по традиционна румънска рецепта.
Румънските поничките имат стотици години традиция в Трансилвания и
Банат, защото са дошли през Саксония и Австро-Унгария. На немски се
казват крапфен, а в Румъния са известни, като гогоши, кроафне, крофне и панкове арделенешти. Най-известни са банатските понички, които са огромни и
изключително нежни понички.
Рецептата е проста и достъпна за всеки. Аерирани са и имат така желаната въздушна камера (отвор) в средата. Дали ще ги напълните с любимо сладко, ванилов крем или течен шоколад е изцяло по ваш избор.
Гогоши са лесни за приготвяне. Независимо дали са само поръсени със захар или понички с пълнеж от сладко или различни кремове, те се основават на меко втасало тесто, овкусено с ванилия и настъргана лимонова кора.
Тайната на пухкавите понички е внимателното боравене с това тесто. Успешни понички са тези, които имат въздушна камера (дупка) в средата и са леки като перце. Разбира се, това зависи от уменията на домакинята, но ако следвате съветите ми за техниката на порциониране и оформяне на тестото, ще получите перфектните понички. За целта трябва да разточите тестото на плота и да изрежете кръгчета с диаметър 5-6см с метална резачка или със стъклена чаша.
Румънските поничките имат стотици години традиция в Трансилвания и Банат, защото са дошли през Саксония и Австро-Унгария. На немски се казват крапфен, а у нас кроафне или крофне. В други области ги наричат pancove (Cluj). Най-известни са банатските понички, които са огромни и изключително нежни понички.
От по-долу дадените съставки се получават около 30 понички.
Вкъщи ги обичаме поднесени с шоколадов топинг, но класически се поръсват или овалват с пудра захар.
350 г бяло брашно тип 500
1 цяло яйце + 1 жълтък
150 мл хладко мляко
40 г разтопено краве масло
15 г прясна мая или 5 г суха мая
15 г захар
щипка сол
1 пакетче ванилова захар
настъргана кора от ½ лимон
олио за пържене
За плънката( по избор):
конфитюр от кайсии/малини
течен шоколад
пудра захар за украса
Начин на приготвяне:
Сложете всички съставки за тестото в купата на миксера (или машината за хляб) и ги месете 5 минути на 1ва скорост. Увеличете леко скоростта и доомесете тестото за още 4-5 минути.
Имайте предвид, че тестото е меко, но не добавяйте още брашно към него! Това е основна грешка, която допускат много домакини. Добавянето на още брашно, ще направи тестото жилаво и твърдо, от което после няма да се получат пухкави понички.
Покрийте купата със стреч фолио и оставете тестото да втаса за 40-45 минути или докато удвои обема си. Времето за втасване зависи от температурата на околната среда, така че ако имате по-хладна кухня, може да отнеме повече време (до 60-75 минути).
Набрашнете леко работната повърхност и изсипете тестото. Тестото е меко, пухкаво и пълно с газови мехурчета. Леко го сплейскайте с длани, след което го поръсете леко с брашно и разточете на лист с дебелина около 2.5-3 см.
Изрежете кръгове с метален ринг за сладки с диаметър 5-6-7см. Внимателно с шпатула, като се стремите да деформите възможно най-малко тестото, наредете поничките върху лист хартия за печене, който леко сте поръсили с брашно, като оставите малко място помежду им.
Останалото тесто и крайчетата, омесете леко и оставете да почине за 15-20 минути, преди да го разточите и изрежете на кръгчета.
Покрийте поничките със стреч фолио или найлон, за да не хващат коричка и ги оставете да втасат за 20-тина минути.
Изпържете ги в маслена баня, като олиото трябва да е поне 2-3 пръста, за да могат да плуват, без да докосват дъното на тигана.
Оптималната температура за пържене е 170-175С. Ако олиото не е достатъчно горещо, поничките ще попият олиото, а ако е прекалено горещо, ще загорят на повърхността и ще останат сурови в средата.
Съвет: винаги поставяйте поничките в олиото с по-сухата страна надолу или със страната, която е била върху тавата отгоре, защото тестото в основата е по-влажно и ще увеличи обема си повече от горната! Ще видите как поничките се надуват като балони! Не претрупвайте тигана или фритюрника, защото поничките растат много при печене и се нуждаят от място. Пухкавите понички ще се обърнат сами в маслото, без да ги пипаме, но можем да им помогнете и с шпатула. В никакъв случай не работете с вилици и НЕ дупчете поничките, защото през тези дупки в тях влиза олио!
Изпържете ги за 2-3 минути от страна или докато станат златисти.
Отцедете се на салфетка от мазнината и ги оваляйте в пудра захар.
0 Comments