Таралини са пристрастяващи малки кръгчета с дупка, обичани заради типичната им ронлива и леко хрупкава консистенция, които се приготвят само с три съставки - брашно, бяло вино и зехтин. 

Таралини или наричани още тарали, заедно с паста орекиете, панцероти и фокача Барезе, са символ на регион Пулия, признати в целия свят. Създадени, като заместител на хляба, те се превръщат в любима закуска на хората по цял свят. 

Произходът на името е обвит в мистерия, като най-утвърдените хипотези го проследяват до гръцката дума daratos, което означава вид хляб. 

Историците на апулийската кухня датират рецептата за тарали от около 1400 г., много труден период за региона, опустошен от голям глад. Легендата разказва, че първото тарало е омесено от майка, която, за да нахрани децата си, е сложила брашно, необработен зехтин, сол и бяло вино. Основни продукти, която всяка уважаваща себе си апулийска жена има в килера си. От тези съставки омесила тесто, което след сплескала, оформила на малки пръстени и изпекла. 



С течение на времето рецептата претърпява важни подобрения. Преди да се изпече във фурната, което обикновено се извършва на градските огнища, добавили варене, което прави таралините още по-хрупкави, А в последствие добавят подправки, като семена от див копър.

Днес сергиите на хлебопекарните и рафтовете на супермаркетите в цяла Италия предлагат богато разнообразие на апулийски тарали. От тези с маслини до тези с лук, минавайки през вкусовете на пица или люти чушки. 

Може би се чудите каква е причината за успеха на таралините? Тяхната универсалност. Тарали са идеални за аперитив, за да утолят глада по всяко време на деня или да придружават плато с колбаси и сирена и чаша вино.

Като всяка традиционна рецепта, има многобройни версии, базирани на районите, в които се произвеждат: по-големи, по-малки, овкусени с различни видове подправки.

Приготвянето им е много лесно и бързо. Традиционно първо се потопят във вряла вода, след което се пекат, но смея да твърдя, че приготвени по този начин стават по-лъскави след изпичане и една идея по-твърди, докато ако се изпекат директно, стават по ронливи и хрупкави.

По-долу ще ви покажа и двата начина, а вие решете по-кой да ги приготвите. 


Към тестото се прибавят ароматни билки на вкус, като розмарин, мащерка, нарязан градински чай или семена от фенел (див копър). Последните са може би най-класическите и най-любимите ми.
Таралините са отлични за сервиране като аперитив, предястие, за подреждане на солен бюфет; но също така и за лек брънч, с който да отблъснете глада, за похапване в офиса, на училище, на пикник!
Таралините се запазват много добре, поради което са идеални и за опаковане в торбички и подаръци! Може да ги съхранявате в буркан с херметично затваряне

Вкъщи са може би най-консумираните хрупки между яденетата за залъгване на глада. Обаче много взеха да поскъпват или бързо да свършват, не знам точно кое от двете, но един ден мъжът ми каза: "дай да вземем да си направим таралини". Речено сторено... и така не знам колко пъти вече.    


Продукти: 
(за около 60 броя)
 
500г бяло брашно тип 500/650
190г ароматно бяло вино
120г зехтин екстра върджин
10г сол
1/2 ч.л. подправки по желание или избор (фенел, лют пипер, черен пипер, розмарин, ким и др.)
 

 
Начин на приготвяне: 
 
Сипете продуктите в купа. Разбъркайте ги с лъжица, докато се смесят добре, след което доомесете на ръка. Получава се меко и хомогенно тесто, с консистенция на мек пластелин. 
 
Оформете го на топка и го покрийте за 20-30 минути. 
 
Пригответе голяма и плитка тава, постелете я с листа хартия за печене. 
 
Загрейте фурната на 190С.  

 
Разточете тестото на дълъг и дебел фитил. Разрежете го на части х около 15г всяка. 
 

 
Разточете всяко парче на тънък фитил с дължина около 10-12 см. и срещнете двата им края. 
 
 
 
 
 
Защипете ги леко и ги наредете върху лист хартия за печене. 

Сложете касерола или малка танджера с вода на котлона, да заври. 
 


Изсипете по 5-10 таралини във врящата вода за около минута - две или докато изплуват на повърхността. 
 
Извадете ги с решетъчна лъжица, отцедете ги директно в тавата. 
 
Продължете с останалите таралини да ги топите във водата и отцеждате. 
 


Наредете ги в тавата, като оставите съвсем малко място между всяка таралина, защото не се надигат в тавата. 
 


Изпечете ги за около 40-45 минути, до златисто. 

Ако решите да ги правите без варене, след като ги наредите в тавата първоначално, директно ги сложете във фурната. В този случай обаче се променя леко времето за печене, на около 35-40 минути.  
👉След няколко дози таралини, за мен това е предпочитания вариант, защото е по-бърз,  стават много пръхкави и по-вкусни.

Охладете на решетка. 
Съхранявайте в добре затворен буркан за около седмица - две, ако изобщо изтраят толкова. 
 
 
Източник: Luca Perego - Lucake il mio lato salato

0 Коментари