Хлебчета с маслини тип чабата, без месене, стъпка по стъпка * Filoncini alle olive senza impasto
Ароматни, хрупкави и безумно вкусни хлебчета с маслини, приготвени без много усилия и без необходимостта от миксер или месене. С нежна хрупкава коричка и мека, богата на дупки среда, пълни с ароматни маслини. Идеалното начало или край на деня!
Няколко думи за съставките, които са малко, но за перфектен резултат е препоръчително да ги ползвате. Силно пшенично брашно, дали ще е Манитоба или някое българско брашно с по-голямо количество глутен, има доста такива на пазара, при това много добри; вода със стайна или леко по-хладна температура; малц, който помага за втасването, но може да бъде заменен с мед или захар.
Най-важната стъпка в рецептата е неколкоктратното прегъване, което е необходимо за по-добро развитие на глутена и получаване на по-обемен, богат на дупки хляб. Прегъването е лесно за изпълнение, все едно сгъвате салфетка. Така, че не бива да се плашите!
Втасването се извършва на няколко етапа и при 26-28°С, така че, за да подпомогнете процеса, може да държите тестото да втасва във фурната, без да я включвате, просто там винаги е 2-3С по-топло, отколкото обикновено в стаята.
И накрая стигаме до печенето, което също е много важно, затова загрейте добре фурната на температура 250°С, а за да създадете тази фантастична хрупкава и тънка коричка, ще ви е нужна пара. За да я получите, може да си помогнете с кубчета лед, разпръснати по дъното на фурната или върху метална чиния, която сте поставили на дъното на фурната.
Може да изпечете хлебчетата в класическата тава за печене, върху огнеупорен камък за пица или върху микроперфорирана тава.
Ако съм успяла да ви заинтригувам с тези уханни и вкусни хлебчета с маслини, тип чабата, запрятайте ръкави. Идва ред на самата рецепта.
Продукти:
(за 4 хлебчета)
300 г брашно Манитоба (или друго силно брашно с около 13% протеин)
230 г вода със стайна температура или по-хладка
5 г прясна мая (или 1.5г суха)
1 ч.л захар
7 г сол
60 г едро нарязани зелени и/или черни маслини
Пресейте брашното директно в купата, добавете малца (захарта), маята и започнете да бъркате с дървена лъжица.
Добавете солта, нарязаните маслини и бъркайте до получаване на гладко, но лепкаво тесто.
Покрийте купата със стреч фолио и оставете починете за 30 минути на стайна температура.
Започнете с първото сгъване в купата. Представете си тестото, като квадратна салфетка. Намокрете си ръцете, хванете единия край на тестото, внимателно го издърпайте нагоре и го сгънете към центъра, повторете тази стъпка за целия периметър на купата. Ще получите нещо, като топка.
Покрийте купата със стреч фолио и оставете за още за 30 минути.
Направете още едни сгъвания.
Продължете с третия набор от прегъвания и оставете да почине за 30 минути.
Забелязвате ли как след всяко сгъване и почивка, тестото започва да става все по-еластично и гладко?
След като сте направили 4 сгъвания, обърнете тестото върху леко набрашнена повърхност, прегънете го пак, като салфетка и го обърнете с прегънатото надолу.
С дланта приплъзнете тестото няколко пъти към вас, за да се оформи добре на топка, намаслете леко купата, в която беше тестото и го върнете обратно.
Покрийте го със стреч фолио и го оставете да удвои обема си, при температура около 28°С.
Включете фурната на 250°С.
Обърнете купата върху набрашнена повърхност (аз ползвам пшеничен грис, но може оризово или обикновено брашно)
и разделете тестото на 4 хлебчета, като го срежете с метална шпатула.
Не натискайте тестото много, опитайте се да работите много деликатно и съвсем внимателно с него. Идеята да се запази максимално количесто въздух и балончета в тестото.
Внимателно с ръце или пластмасова шпатула прехвърлете хлебчетата върху тавата за печене, като оставите достатъчно разстояние между тях.
Преди да сложите хляба във фурната, изсипете няколко кубчета лед на дъното на фурната (или в метална чиния, която сте загряли заедно с фурната).
Сложете тавата във фурната.
Печете 8 минути при 250°С.
Намалете температурата до 220°С и гответе още 20 минути.
Намалете до 200°С и завършете готвенето за още 5/8 минути с леко отворена врата (просто поставете дървена лъжица, за да подпрете вратата на фурната). Така ще излезе парата от фурната и това ще помогне хлебчетата да станат с хрупкава коричка.
Извадете от фурната и оставете да се охлади.
Източник: https://www.madamegateau.it/filoncini-alle-olive-ricetta-senza-impasto/
0 Коментари