Кремообразно ризото с тиква, крема сирене и печени лешници * Risotto alla zucca con crescenza e nocciole
Кремообразното ризото от тиква е традиционна зимна рецепта за приготвяне на топло и питателно ястие, истинскa комфортна храна за цялото семейство, на която да се насладите.
С всяка хапка може да усетите богатия кремообразен вкус на ястието с неговия аромат на печени зеленчуци и билки, съчетани хармонично с две чудесни сирена - крема сирене и сладка горгонзола.
Един от зеленчуците, които често използвам в кухнята през есенно-зимния период е тиквата. Очарована съм от различните сортове, от които да избирам въз основа на приготвянето, яркия цвят на пулпата му и множеството възможни рецепти за приготвянето ѝ, от пикантни до сладки.
Любимата ми разновидност е Хокайдо и много съм щастлива, че вече се продава навсякъде. Това е сорт тиква с ядлива тънка кора и много вкусно месо, с наситено оранжев цвят. Харесва ми, че самите тикви са малки и са идеални за приготвянето на две ястия, без да се чудя какво да правя останалата част от някоя огромна тиква.
Ризото с тиква е една от най-обичаните ми зимни рецепти - ястие, което съдържа цялата топлина на истинските вкусове, на добрия аромат, който ухае на дома. Ястие от селски произход, което днес се слави от гастрономите и е обичано от ценителите.
Какво е специалното на тиквеното ризото, какво го прави неустоимо? Неговата простота!
📌Знаете ли, че последната най-важна стъпка в приготвянето на ризото се нарича 'мантекатура' (разбъркване) Това е моментът, в който нишестето превръща остатъчния бульон в крем, който след това маслото прави блестящ и топящ се. В днешната рецепта сирената играят ролята на маслото в мантекатурата.
Кремообразно ризото с тиква е перфектнто ястие за всички поводи, от вечеря за двама до парти за Хелоуин, отлично за обогатяване с много други съставки!
Загрейте фурната на 180С.
Срежете тиквата на големи парчета, може да не ги белите, след изпичане е по-лесно. Наредете ги в тавичка, която сте покрили с хартия за печене. Овкусете тиквата със сол, черен пипер, няколко листа салвия и розмарин.Между тях сложете 2-3 по-малки глави лук, обелени, както и няколко скилидки чесън, с люспата.
Полейте всичко с тънка струя зехтин и я запечете за 30-40 минути.
Извадете тавата от фурната, оставете тиквата леко да се охлади и махнете кората. Намачкайте парчетата с вилица. Нарежете печения лук на ситно.
В сух тиган сипете ядките и леко ги запечете за няколко минути, като енергично разбърквате, да за да изгорят. Отделете ги настрана.
В дълбока тенджера или тиган запържете ситно нарязания лук и скилидките чесън в малко краве масло(30-40г), добавете ориза и бъркайте, докато стане прозрачен.
Сипете виното и изчакайте да се изпари. Добавете 1/3 от бульона.
Бъркайте енергично, докато ориза поеме всичкия бульон. Добавете тиквата и печения лук, разбъркайте за да се смесят добре и тогава долейте още бульон.
Намалете леко огъня, за да не залепне тиквата на дъното на тигана и бъркайте често докато се сгъсти. Накрая добавете последната част от бульона.
Гответе докато ориза е готов, леко алденте, но в никакъв случай не трябва да е много мек и преварен. Ако е необходимо овкусете с малко сол и пипер. Не забравяйте, че накрая ще добавите солени сирена, които ще овкусят допълнително ястието.
2 Коментари