Предполагам всички познавате кайзер питките? Има ги във фурната на всеки супермаркет. Малки кръгли питки с форма на цвете и идеални за сандвичи.
Ще ви издам една тайна, сега може да си ги приготвите лесно вкъщи, а вкусът ще ви хареса много повече от колкото на тези в магазина. Отвън са са с тънка хрупкава коричка, а средата е мека и ароматна.
Благодарение на прясното мляко и разтопеното масло, структурата на питките е разкошна, много лека и въздушна, мекичка. Не приличат на питките бриош, които също са с масло, освен по меката среда.
Докато ги извадите от фурната и усетите ароматът им, ще ви се прииска да счупите една и да я намажете с краве масло. Маслото се разтапя веднага от топлината и започва да ухае още повече. Ох, пак ми се хапват кайзер питки. 😋
Приготвят се много бързо и ще имате винаги питки под ръка за сандвичи на децата. Подходящи са за замразяване, но мисля, че няма да се наложи, като видите колко лесно се приготвят. Само трябва да усвоите оформянето на питките, но като направите 5-6 питки и ще видите, че изобщо не е сложно.
И така, да запрятаме ръкави и да започваме приготвянето на тези чудесни малки хлебчета. Убедена съм, че ще ви станат любими, както на мен. 😍
Продукти:
(за около 10 питки х 90г)
500г бяло брашно, тип 500
300мл прясно мляко (ядкова напитка от овес или вода)
5г суха мая (или 15г прясна мая)
40г разтопено и леко охладено краве масло
15г сол
6г захар
Начин на приготвяне:
В купата на миксера(или на хлебопекарната) сипете брашното, захарта и маята. Разбъркайте ги, добавете течността(млякото или водата), разтопеното масло, солта и захарта. Измесете добре тестото за около 10-12 минути, докато се получи гладко, меко и еластично тесто.
Оформете го на топка, върнете го в купата на миксера, покрийте я добре с найлон и кърпа и оставете тестото да удови обема си, за около час, час и половина.
Разделете готово тесто на 10 части х 90г. Оформете ги на топки. Покрийте ги за 10-тина минути, да почине тестото.
През това време си пригответе тава за печене, която сте покрили с хартия за печене и леко сте поръсили с брашно.
Разточете всяка питка на тънък кръг, може на ръка, може и с помощта на точилка.
Сложете си палеца на лявата ръка в средата на питката. С дясната ръка го покрийте с малко тесто и смачкайте тестото с показалеца на дясната ръка. Направете още една гънка и пак смачкайте с десния показалец. Повторете с още 2 гънки, така, че да се получи цвете. Не махайте палеца на лявата ръка, само помагайте да завъртате тестото с него.
Последната гънка подпъхнете при палеца на лявата ръка, така, че края да се скрие отдолу, а малкия край, който остава да стърчи подгънете навън, под питката.
Ще видите как се получава нещо, като цвете. Отначало няма да са много равни и правилни цветята, но не се притеснявайте, с времето ще ставате все по-добри.
Вкъщи направих поне три тави, докато се науча да ги правя красиви, но пък вкуса на питките е разкошен и никой не забелязваше формата. 😁
📌Има по-мързелив начин с готов уред за оформяне на цветето отгоре, но повярвайте ми, ръчното оформяне помага на тестото да втаса по-добре вторично и да се получи крайния пухкав вариант на питките.
Поръсете всяка питка леко с брашно и ги наредете в тавата, като оставите място между тях.
Покрийте ги с кърпа да втасат за около 30-40 минути.
През това време загрейте фурната на 220С. Сложете на дъното на фурната една метална купа. Като загрее фурната, сипете в нея гореща вода или една чаша с ледени кубчета, за да образуват пара, по време на печене. Това е много важно, за да се получат питки меки и пухкави, като облачета отвътре и с хрупкава коричка отгоре.
Изпечете питките за около 20 минути, до леко златисто. Не ги препичайте много, защото кората ще стане по-дебела, а средата им няма да е толкова мекичка.
Охладете ги на решетка.
📌Ако желаете да замразите част от питките, изчакайте ги да изстинат добре и ги приберете в найлонов плик за фризер. Затворете ги добре, за да не поемат миризми и ги сложете във фризера.
Като решите да ги ползвате, ги преместете в хладилника за няколко часа, след което само ги стоплете във фурната за 5 минути с вентилатор или просто ги оставете на стайна температура за час.
Източник: Pane, cucinare nelle Dolomiti - Heinrich Gasteiger, Gerhard Wieser & Helmut Bachmann
0 Comments