Вкусни италиански кроасани - корнети * Buoni cornetti di Morena
Мога да кажа, че съм опитала доста неща в сладкарството, но винаги ме е било страх да приготвя бутер тесто. Виждаше ми се сложно и трудоемко. А толкова да обичам кроасаните и всичко от бутер тесто.
Разглеждайки блога на Морена и следвайки подробните и обяснения събрах смелост най-сетне да опитам. Ха, то не било никак сложно. Да, трудоемко си е, но не е сложно. Не изглеждат перфектно, но като за първи опит мисля, че са добре. А какъв аромат се носеше от фурната...
Който още не е пробвал домашно бутер тесто да запрята ръкавите бързо! :)
За закваската:
20 г мая
100 г брашно
60 г мляко
За тестото:
закваската
60 г топло мляко
100 г захар
2 яйца
40 г масло
кората на 1 лимон
ванилия
400 г брашно
6 г сол
За маслена баня:
240 г масло
60 г брашно
Пригответе закваската. Оставете за около 45 минути да втаса.
Прибавете я към останалите продукти за тестото и измесете меко и еластично тесто, като маслото добавете най-накрая. Оформете на топка. Покрийте да втаса за няколко часа.
Маслото оставете на топло за малко и като поомекне го смесете добре с 60 г брашно. Разточете на лист с дебелина 1см. между два листа хартия за печене или домакинско фолио. Сложете го обратно в хладилника.
Готовото тесто разточете на голям тънък лист. В средата сложете маслото и завийте първо дългите краища към средата, след това и късите краища които се припокриват един върху друг. Получава се дебел пакет.
Обърнете на 90 градуса със сгънатото надолу. Разточете в една посока по дължина, на лист с дебелина 7-8 мм. така, че като го сгънете на три да стане около 3 см дебелина. Покрийте с фолио и сложете в хладилника за 20 минути.
Разточете още веднъж, сгънете и пак сложете за 30 минути в хладилника.
След това оформете тестото като за кроасани. Разточвате дълъг правоъгълник. Нарежете на триъгълници. Завийте кроасаните с или без плънка (половината ги направих с конфитюр от кайсии, другите натюр).
Наредете в тава покрита с хартия за печене като оставите повече място между тях, защото се надуват доста. Покрийте с найлон за 30-40 минути.
Загрейте фурната на 180С за около 20 минути до златисто.
Източник: http://mentaecioccolatoblog.blogspot.com/2008/11/cornetti-brioches-croissants-che.html
7 Comments
Чудесни са ..
Поздрав най-сърдечен, Лати!
Нанита, запрятай, лесно е :)
Дани, представяш ли си... :-))))Засрами ме с комплимента си.
ЕОС, Лати, наистина не е трудно, опитайте няма да съжалявате..освен, че ще си добавите по едно килце отгоре, ама на кой му пука, като е вкусно :))